آموزش رایگان موسیقی با روش های جدید -ساختار دف به چه صورت است
نت به نت موسیقی را یاد بگیرید
ساختار دف به چه صورت است
مدت زمان یادگیری دف 

اگر هدف یادگیری کامل تکنیک های نوازندگی دف و هم نوازی با گروهها باشد این زمان به 3 تا 4 سال افزایش پیدا می کند.
اما مورد بعدی در مدت زمان یادگیری ساز دف تاثیر می گذارد بحث گوش موسیقیایی می باشد افرادی که در خانواده ای هنرمند متولد می شوند و موسیقی مدام در گوششان هست سرعت بیشتری در فراگیری این ساز دارند.
​اولین عامل مشخص کردن هدف هنرجو از آموزش دف می باشد که در افزایش یا کاهش زمان های یادگیری تاثیر بسزایی دارد برای مثال اگر ریتم نوازی و تنها به صدا درآوردن ساز دف باشد 1 تا 2 سال مان نیاز می باشد.

از کتب موسیقی و اثار به جا مانده از گذشته ، ساز تنبک برای پشتیبانی از ساز و حفظ وزن به کار می رفته است ، مجالس و محافل اهل ذوق و عرفان آن یکی از ارکان اصلی مجلس بوده و قوالان برای خواندن سرود و ترانه از ساز دف بهره می بردند .
در زمان پیش از اسلام ساز دف در موسیقی ایرانی و بخصوص موسیقی کردی وجود داشته ، به صورتی که ریتم های آن هنوز در موسیقی کردی مورد استفاده می باشد . اما ورود اسلام به ایران به علت حرام دانستن موسیقی در ایران ، این ساز در خانقاه ها و تکایای کردستان منزوی شد و برای سیزده قرن همدم دراویش کردستان گرفت و باز ذکر و سماء آنها امیخته شد به صورتی که ذکر ها در هر مقامی با ریتم خاص خود در ساز دف همراه می شد و و به عبارت دیگر ذکری مقام خود را را دارد که به آن مقام های دف می گفتند . مقام های ساز دف در طریقت قادری و دیگر طریقت ها از ۷ تا ۱۰ مقام اصلی دارد .
 پوستی که به خوبی دباغی شده باشد ضخامت تمام نقاط آن یکسان می باشد. بدین منظور برای دباغی کردن پوست نباید از موادی همچون آهک که در صنایع چرم سازی استفاده می شود، به کار برد. بلکه می بایست پوست را در آب بخوابانیم تا به مرور زمان موها از پوست جدا شود . مواد شیمیایی و آهک که در صنعت چرم سازی مورد استفاده است باعث می‌شود چربی پوست از بین برود و در صدای آن تاثیر نامطلوبی می‌گذارد

لازم به ذکر است که در این روش احتمال پاره شدن پوست و یا خشک شدن چربی و در نهایت پاره شدن پوست ، وجود دارد . بدین منظور باید ساز را با فاصله مناسبی از آتش گرم کنیم و مداما بر روی حرارت بچرخانید تا پوست به تدریج منبسط شود. و با دست دما را کنترل کنید و اگر در قسمتی از پوست دما از حد مطبوع بیشتر باشد ، ساز را به صورت بادبزنی حرکت دهید تا به شرایط مطلوب برسد.

ساز دف ، ساز دایره ای است که اندازه آن بزرگتر است . همچنین ساز دف صدای بم تری از ساز دایره دارد که به همین علت باعث شده است تا صدای کاملاً جذاب و استثنایی داشته باشد. از کتب موسیقی و اثار به جا مانده از گذشته ، ساز تنبک برای پشتیبانی از ساز و حفظ وزن به کار می رفته است ، مجالس و محافل اهل ذوق و عرفان آن یکی از ارکان اصلی مجلس بوده و قوالان برای خواندن سرود و ترانه از ساز دف بهره می بردند .

 
ارسال شده در تاریخ ۱۳۹۹ چهارم ارديبهشت ساعت 12:00 AM توسط neda2020ارسال نظر
  Powered By NoteAhang , The Iranian Virtual Music Society
Persian Music Community
 
ایجاد وبلاگ جدید | گزارش تخلف | نمایش لیست وبلاگ هاجامعه مجازی موسیقی ایرانیان